top of page
Image by Louis Hansel @shotsoflouis

ZEYTİNYAĞINDA SAĞLIK


Zeytinyağı içerdiği yağ asitleriyle anne sütüne eşdeğerli olup çocuklarda kemikleri güçlendirir. İçerdiği E Vitamini ile çocukların sağlıklı büyümelerini sağlar. Kandaki LDL kolesterolünü azaltırken HDL kolesterolünü artırır, kalp hastalığı riskini azaltır. Damar tıkanıklıklarını önlemede yardımcı olur. Tansiyonun kontrol altında tutulmasında önemli rol üstlenir. Kanseri önleyici maddeler içermektedir. Bedenimizdeki kireçlenmeleri önler. Triğliserid metabolizmasına olan tesiriyle deri, kalın bağırsak ve meme kanseri riskini azaltır. Mide üzerine olan tesirleri sebebiyle ülser oluşma riskini azaltırken, mevcut ülserin de iyileşmesini kolaylaştırır. Sindirimi kolaylaştırır, sindirim için gerekli olan mide asitlerini azaltmaz, sindirime yardımcı olan salgıları destekler.
Kabızlığı önleyerek, bağırsakların daha düzgün çalışmasını sağlar. Safra kesesini kolesterolden temizler. Safra kesesinin düzenli boşalmasını sağlaması sebebiyle kesede taş oluşma riskini azaltır. İnflamatuar sitokinler üzerindeki düzenleyici tesiri ile romatoid artrit gibi otoimmün hastalık oluşumunu azaltır. İçerdiği çok sayıdaki antioksidan maddeyle hücrelerimizi yeniler, doku ve organlarımızın yaşlanmasını geciktirir. Güzelliğimize katkıda bulunur, cildimizi ve saçlarımızı besler, cildin canlılığını ve saçlarımızın gürleşip parlamasını sağlar.
Zeytinyağı zaten halk arasında da yıllardan beri birçok saç ve deri hastalığında kullanılmaktadır.
Zeytinyağı ve materyalinin henüz keşfedilmemiş başka özelliklerinin de olduğuna inanılmaktadır bu özellikler ortaya çıktıkça, tüketimi daha da artacak yeni ilâç, tedavi metotlarının geliştirilmesi için yol gösterici olacaktır.

clearmountain-logo1_edited.png
bottom of page